همه چیز در مورد فشرده‌ساز Zip و Rar

همه چیز در مورد فشرده‌ساز Zip و Rar

 فایل‌های زیپ (zip) چه فایل‌هایی هستند؟

قابلیت ساخت یک پوشه یا فولدر در سیستم‌عامل ویندوز را در نظر بگیرید. شما با ساختن یک پوشه‌ی جدید می‌توانید فایل‌های مدنظرتان را به داخل آن پوشه منتقل کرده و نهایتاً با جابه‌جا کردن آن پوشه تمامی فایل‌های درون آن‌هم جابه‌جا خواهند شد. فایل‌های زیپ هم دقیقاً رفتاری مشابه را از خود نشان داده و مانند یک پوشه‌ در سیستم‌عامل ویندوز عمل می‌کنند. تنها تفاوت فایل‌های زیپ نسبت به پوشه‌های معمولی در این است که محتویات این فایل‌ها فشرده‌سازی شده‌اند.

تصور کنید که پوشه‌ای حاوی 20 فایل درونی را در کامپیوتر خویش ذخیره‌سازی کرده‌اید و حال قصد دارید که این فایل را برای یکی از دوستانتان ایمیل کنید. در این شرایط شما قادر به ارسال پوشه‌ی مدنظرتان که در برگیرنده‌ی 20 فایل متفاوت است نخواهید بود. به‌بیان‌دیگر شما نمی‌توانید یک پوشه را از طریق ایمیل ارسال کنید. بنابراین می‌بایست تمامی محتوای آن (20 فایل درون آن) را به طور جداگانه و مجزا از طریق ایمیل ارسال نمایید. در اینجاست که قابلیت فایل‌های زیپ نقش خود را نشان می‌دهند. شما می‌توانید از پوشه‌ی مدنظرتان یک فایل زیپ تهیه نموده و سپس آن فایل زیپ را از طریق ایمیل برای دوستانتان ارسال کنید. در این شرایط علاوه بر اینکه شما 20 فایل مدنظر را به طور آنی برای دوستان خویش ارسال کرده‌اید، حجم مربوط به این 20 فایل را نیز با استفاده از فایل زیپ کاهش داده‌اید.

چگونه فایل‌های مدنظرمان را زیپ (zip) و آنزیپ (unzip) کنیم؟

خب بهتر است قبل از ادامه دادن مبحث و معرفی قابلیت‌های مجزا و ثانویه‌ی فایل‌های زیپ نحوه‌ی استفاده از آن‌ها را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. نسخه‌های جدیدتر سیستم‌عامل ویندوز به طور پیش‌فرض قابلیت زیپ و آنزیپ کردن فایل‌ها را به همراه دارند، بنابراین بدین منظور نیازی به دانلود، نصب و استفاده از برنامه‌ی جداگانه و مجزایی نخواهید داشت. اما اگر بنا به هر دلیلی تمایل به استفاده از برنامه‌ای مجزا داشتید ابزار winrar می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما محسوب گردد.

اما چگونه فایل زیپ خود را آنزیپ کنیم؟ خب فرآیند آنزیپ کردن فایل‌های زیپ شده فوق‌العاده ساده است. بدین منظور کافی ست که بر روی فایل و پوشه‌ی زیپ شده‌ی مدنظرتان کلیک راست نموده و گزینه‌ی با عنوان extract all را انتخاب نمایید.

با انتخاب این گزینه پنجره‌ای جدید بر روی صفحه‌نمایش دستگاه شما ایجاد خواهد شد که از شما درخواست واردکردن مسیر مدنظر به‌منظور کپی کردن فایل‌های آنزیپ شده را خواهد داشت. در این شرایط اگر از تنظیمات ییش فرض ارائه‌شده استفاده کنید و مسیر خاصی را به منظر آنزیپ کردن فایل زیپ شده در نظر نگیرید، فایل شما در پوشه‌ و بخشی هم مسیر با پوشه‌ی فایل زیپ اکسترکت خواهد شد. به‌بیان‌دیگر در شرایط پیش فرش فایل زیپ شده‌ی شما در همان مسیر اصلی خود آنزیپ می‌شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید:

کمک نیاز دارد؟ با ما چت کنید
لطفا توجه فرمایید
راستی اگر خریدتون بیشتر از 15000 تومان بشه ما اتوماتیک 2000 تومان دیگه بهتون تخفیف میدیم :)
لطفا در نظر داشته باشید براساس دستور بانک مرکزی کلیه خرید های اینترنتی از آغاز سال 1399 میبایست حداقل مبلغ 5000 تومان باشد در غیر این صورت درگاه بانکی پرداخت شما را لغو خواهد کرد. لذا لطفا خرید خود را بیش از 5000 تومان در نظر بگیرید
عضویت در خبرنامه
ایمیلتو وارد کن تا همین الان کد تخفیف 2000 تومانی از فروشگاه خرید خاص دریافت کنی :)
عضویت در خبرنامه
ایمیلتو وارد کن تا همین الان کد تخفیف 30 درصدی از فروشگاه خرید خاص دریافت کنی :)